Przejdź do głównej zawartości

Przytulia czepna leczy 7 groźnych schorzeń

 Przytulia czepna leczy 7 groźnych schorzeń - sprawdź! - Aptekazawiszy.pl



Przytulia czepna (Galium aparine), nazywana też potocznie lepczycą, czepiadłem czy ostrzycą, to pospolita roślina, którą spotkać można w praktycznie każdym zakątku świata, głównie zaś w strefie klimatu umiarkowanego. Znana i ceniona była już w starożytności, wspierając w stanach silnego wyczerpania i osłabienia organizmu, zaś w medycynie ludowej wykorzystywana była głównie do leczenia ran, oparzeń i wszelkiego rodzaju dolegliwości skórnych. Wśród rolników i ogrodników przytulia uchodzi za trudny do zwalczenia chwast, jednak dla osób zainteresowanych naturalnymi metodami leczenia stanowi cenny surowiec i panaceum na wiele dolegliwości. Co leczy przytulia czepna i jak ją rozpoznać? Sprawdź!

Jak wygląda przytulia czepna?

Charakterystycznym elementem przytulii czepnej są haczykowate, sztywne włoski, które sprawiają, że roślina łatwo przyczepia się do odzieży, sierści zwierząt, a także do okolicznych pędów, tworząc gęste zarośla. Łatwo można stąd wywnioskować, skąd wzięła się polska nazwa Galium aparine – "przytulia czepna", gdyż przyczepia się do wielu powierzchni, otulając je. Lepczyca posiada lancetowate, okółkowe liście oraz czterokanciastą łodygę z owłosionymi węzłami, leżącą lub wspinającą się. Gdy rośnie w pobliżu innych roślin, które może wykorzystać jako podporę, osiąga do 200 cm, w innym wypadku jej przeciętna wysokość waha się między 30 – 150 cm. Posiada baldachokształtne kwiatostany i niewielkie, białe lub zielonkawo-białe kwiaty o średnicy korony około 2 mm, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Owoce przytulii czepnej mają kształt kulisty (średnica ok. 2–3,5 mm) i są pokryte haczykowatymi szczecinkami.

 

Gdzie rośnie przytulia czepna?

Przytulię czepną można spotkać w każdym zakątku świata, w Polsce występuje pospolicie na całym obszarze kraju. Najczęściej spotykana jest na łąkach, polach uprawnych (gdzie postrzegana jest jako uciążliwy, trudny do zwalczenia chwast), pastwiskach, przydrożach, zaroślach, lasach, zagajnikach, ale również na podwórkach, w ogrodach i w parkach.

 

Kiedy zbierać przytulię czepną?

Ziele przytulii, które jest surowcem lekarskim, można zbierać już od wczesnej wiosny (marzec, kwiecień) aż do jesieni. Napary z przytulii sporządzone wiosną doskonale oczyszczają i wzmacniają cały organizm. Warto zrobić też zapasy na zimę, zbierając zioło w ciągu lata.

 

Jak przechowywać przytulię czepną?

Po zebraniu przytulię suszymy w zacienionym, przewiewnym miejscu, najlepiej wieszając ją za łodygę. Już po około dwóch dniach roślina powinna być wysuszona, ale wcześniej należy sprawdzić, czy uzyskała odpowiednią kruchość. Jeżeli zioło bez problemu rozpada się w palcach, należy je dokładnie rozkruszyć i tak uzyskany susz szczelnie zamknąć w szklanym słoju, który następnie umieszczamy w ciemnym pomieszczeniu.

Przytulia czepna zawiera bogactwo składników takich jak flawonoidy, taniny, antrachiniony, kwasy polifenolowe, glikozydy, saponiny, krzemionka, liczne sole mineralne oraz olejki eteryczne. To głównie im zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne, wielostronnie wpływając na organizm. Ostrzyca działa przeciwzakrzepowo, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób zakrzepowo-zatorowych, detoksykująco i drenująco, głęboko oczyszczając organizm z toksyn, oczyszczając krew i wspomagając funkcje układu limfatycznego, regenerująco, wzmacniając siły życiowe i witalność, moczopędnie, ułatwiając pozbycie się obrzęków, antyseptycznie i przeciwzapalnie, rozkurczowo i ściągająco (głównie w obrębie przewodu pokarmowego), regulując rytm wypróżnień i zapobiegając biegunkom, a także odchudzająco, skutecznie przyspieszając przemianę materii. Galium aparine wzmacnia również wątrobę, trzustkę i śledzionę.

 

Na co pomaga przytulia czepna?


Przytulia czepna znalazła zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń, spośród których do najistotniejszych należą:

 

1. Schorzenia układu limfatycznego – roślina stymuluje przepływ limfy, wspierając w przypadku powiększonych węzłów chłonnych, mononukleozy zakaźnej, anginy czy zapalenia migdałków.

2. Schorzenia układu krwionośnego – zioło poprawia krążenie krwi, wspomagając leczenie żylaków, hemoroidów, miażdżycy i dolegliwości związanych z łagodnym przerostem prostaty.

3. Stany zapalne dróg moczowych – przytulia działa diuretycznie, wspomagając leczenie infekcji i zapaleń dróg moczowych; wykazuje również skuteczność w leczeniu kamicy nerkowej, dny moczanowej, artretyzmu i chorób przebiegających z zatrzymaniem moczu.

4. Nadwaga i obrzęki – cenna roślina słynie z działania drenującego, głęboko oczyszczając cały organizm, pomagając uporać się z cellulitem, obrzękami, opuchlizną, nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie, a nawet z nadwagą.

5. Stany skurczowe – przytulia działa rozkurczająco, szczególnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu wspiera w stanach nieżytowych żołądka lub jelit, niestrawnościach, biegunkach, zatruciach pokarmowych i dolegliwościach spowodowanych zastojem żółci.

6. Stany osłabienia i wyczerpania – przytulia czepna doskonale regeneruje i wzmacnia cały organizm, stanowiąc nieocenioną pomoc w stanach osłabienia (zwłaszcza związanego z porą wiosenną), przemęczenia oraz w stanach wyczerpania organizmu.

7. Schorzenia skórne  - zewnętrznie Galium aparine w postaci odwaru skutecznie leczy uporczywe egzemy, czyraki, łuszczycę, wrzody, trudno gojące się rany, skaleczenia, uszkodzenia skóry, nadmierną potliwość i łojotok, zaś stosowana na skórę głowy skutecznie likwiduje łupież.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Anioł Pański - Jak odmawiać różaniec?

Anioł Pański Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego. Zdrowaś Maryjo... Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego. Zdrowaś Maryjo... A Słowo stało się ciałem, i zamieszkało między nami. Zdrowaś Maryjo... P. Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko. W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych. Módlmy się: Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen. ANIOŁ PAŃSKI  W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi –  i poczęła z Ducha Świętego. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.  Święta Maryjo Matko Boża, módl się za nami grzesznymi* teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen. Oto ja Służebnica Pańska –  niech mi się stanie we

22 września, niedziela XXV Tydzień zwykły Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła Rok B, II Kolor szat: zielony Liturgia dnia 266. dzień roku WSCHÓD 06:21 - ZACHÓD 18:35 Imieniny: Tomasza, Maurycego, Darii

                                           Cel:  środki pieniężne na zakup lekarstw Daniel Baisz Daniel Baisz - pomagamy | Fundacja Sto Serc Daniel urodził się 29 sierpnia 2003 roku z objawami zamartwicy. Badaniem neurologicznym zdiagnozowano cytomegalię wrodzoną, czterokończynowe porażenie mózgowe oraz padaczkę lekooporną. Daniel nie mówi, jest dzieckiem leżącym, w domu jest noszony lub wożony w wózku. Czynnościom związanym z ubieraniem i toaletą poddaje się biernie, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych, ma trudności z połykaniem. W maju 2011 roku został założony Danielowi PEG, jest karmiony dojelitowo. Według zaleceń lekarskich chłopiec powinien przynajmniej raz dziennie odbywać specjalistyczną terapię ruchową, jednak ze względu na ograniczone finanse rodziny, rehabilitacja odbywa się znacznie rzadziej. Potrzebne są środki pieniężne na zakup lekarstw, artykułów medycznych i pielęgnacyjnych, prosimy o pomoc. ORAZ POMOC DLA PANI Krystyna Haglauer - zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl Mo

15 września, niedziela XXIV Tydzień zwykły Dwudziesta Czwarta Niedziela zwykła Rok B, II Kolor szat: zielony Liturgia dnia 259. dzień roku WSCHÓD 06:09 - ZACHÓD 18:52 Imieniny: Marii, Albina, Nikodema

                                    Modlitwa zawierzenia TOTUS TUUS Matko Boża Zawierzenia, Ojciec Święty ‒ Papież Polak, ten, który modlił się po polsku, a teraz jest świętym dla świata, krótkim zawołaniem Totus Tuus powiedział Ci wszystko. Matko mojej wiary, Matko mojej nadziei i miłości, nie umiem Ci słowami wypowiedzieć mojego pragnienia, a pragnę Ci zawierzyć siebie, moje myślenie, moją pracę, wszystkich, których kocham, i wszystko, co jest moje. Niech wszystko będzie Twoje. I ja chcę być Totus Tuus. Wiem, że to jest ufność aż do krwi, ale ufam i kocham. Ciężko jest mi, Matko! Zawodny jest człowiek. Zdaje mi się, że całe piekło rozwarło się przeciwko tym, którzy są Chrystusowi i przeciwko mnie. Matko, okaż, że jesteś Matką! Zdepcz głowę węża, moc szatana i niech już przyjdzie Królestwo Twego Syna. Matko, wierzę Ci, ufam Tobie i kocham Cię: o dobrotliwa, o miłosierna, o słodka Panno Maryjo, Amen. Maryjo, bądź z nami w chwili śmierci, wprowadź nas do domu Ojca, wprowadź nas przed tr